האם לפי חוק הפרגולות אפשר להתקין פרגולה במרפסת?

הבית הוא המקדש שלכם! המחירים הטובים ביותר שתמצאו באינטרנט!

לקבלת הצעת מחיר שלא תוכלו לסרב:

צרו קשר ונציג יחזור אליכם בהקדם

תקופת הקורונה הפכה את המרפסות למקום פופולרי מאוד. באופן טבעי גם כשכבר אין מגבלות על התנועה, עדיין כל מי שגר בבית עם מרפסת מבקש לנצל את החלל הפתוח באופן מיטבי – וכדי להתגונן מהשמש, שעלולה להיות מסוכנת אם נחשפים אליה יתר על המידה, כדאי להתקין פרגולה. המחשבה על הוספת פתרון הצללה למרפסת מעלה באופן טבעי שאלות רבות, ואחת מהן היא מה קובע החוק. בעמוד זה תמצאו תשובה מפורטת לשאלה זאת, והמלצות נוספות שיעזרו לכם להגיע לפרגולה הטובה ביותר האפשרית.

 

הרפורמה החשובה – והאפשרויות שיש כיום

בשנת 2014 נכנסו לתוקף שינויים משמעותיים בכל הנוגע לצורך בקבלת היתר בנייה עבור תוספות צנועות יחסית למבנה – גגון, גדר, מרקיזה וגם פרגולה. הרפורמה, שיזם וקידם גדעון סער, שמילא באותן שנים את תפקיד שר הפנים, זכתה לכינוי חוק הפרגולות משום שזהו המתקן הפופולרי ביותר שמושפע מהשינויים.

בהתאם, ברוב המקרים, אין צורך לקבל היתר בנייה עבור הוספת פרגולות למרפסת. יחד עם זאת חשוב להכיר את התנאים שמבטלים את חובת קבלת ההיתר הנ"ל – הקריטריונים הרלוונטיים מפורטים בפסקה הבאה.

 

המצבים שבהם ניתן להקים פרגולה גם ללא היתר בנייה

בעקבות רפורמת הפרגולות בחלק גדול מהמקרים אין צורך בהיתר בנייה, ובכל ההליך הבירוקרטי הדרוש כדי לקבל היתר כזה. הפטור חל לגבי פרגולות מכל הסוגים, כל עוד הן עומדות ב-3 התנאים הבאים:

א. שטח – השטח של הפרגולה חייב להיות עד 50 מ"ר. אופציה נוספת היא פרגולה גדולה יותר, אבל כזו שתופסת לא יותר מ-25% מהשטח של החצר או הגג (אופציה שמן הסתם לא רלוונטית עבור פרגולות במרפסות).

ב. חומר גלם – הפרגולה חייבת להיבנות מחומר קל, למשל עץ או אלומיניום (כולל פרגולות עץ מיוחדות).

ג. קירוי – הפרגולה חייבת להיות ללא קירות (קירות כבר הופכים את הפרגולה למעשה לחדר נוסף, שכן מחייב היתר בנייה). חלק מהקירוי יכול להיות אטום, כל עוד הרווחים בין החלקים האטומים שווים ומהווים לפחות 40% מהשטח של הקירוי.

 

תנאי נוסף: אישור יציבות ממהנדס

גם כשאין צורך בהיתר בנייה, עדיין נדרש אישור יציבות שעליו חותם מהנדס מוסמך. מומלץ להתייעץ עם איש מקצוע רלוונטי עוד לפני בחירת הפרגולה והקמתה, כדי לוודא את קבלת האישור (וכמובן לדעת בוודאות שהפרגולה יציבה ובטוחה לחלוטין לשימוש). את אישור היציבות יש לשלוח לרשות המקומית ביחד עם דיווח על הקמתה של הפרגולה, וזאת תוך 45 ימים ממועד הוספת פתרון ההצללה למרפסת.

 

התנגדות שכנים

בבניינים משותפים שכנים רשאים להגיש התנגדות לבניית פרגולה. פרגולה מעץ מלא או מאלומיניום שמשתלבת בקווי המתאר של הבניין ולא פוגעת במראה שלו מפחיתה במידה ניכרת את הסיכוי להתנגדות כזו, וכמובן שגם יחסי שכנים טובים מונעים קונפליקטים מיותרים.

 

איך לבחור פרגולה מתאימה?

אחרי שמבינים מה קובע חוק הפרגולות ומה צריך לעשות לפני שמשדרגים את המרפסת, השלב הבא הוא בחירת מתקן ההצללה המתאים ביותר עבורכם. ההחלטה הראשונה היא של חומר הגלם – אלומיניום או עץ. פרגולות אלומיניום הן אופציה פרקטית מאוד בזכות העמידות הגבוהה של חומר גלם זה, כולל ביחס לרטיבות, והיעדר הצורך בתחזוקה מושקעת. ניתן להעניק לאלומיניום כל גוון רצוי, ובאופן כללי מדובר בפרגולה שמשתלבת מצוין בכל מרפסת מבלי למשוך תשומת לב רבה מדי. היתרון העיקרי של העץ הוא המראה המרשים מאוד שלו וגם החיבור לסביבה ולטבע. יחד עם זאת יש לקחת בחשבון את הצורך בתחזוקת פרגולות עץ, בעיקר כדי להגן עליהן מפני חרקים מזיקים ורטיבות.

לקבלת הצעת מחיר שלא תוכלו לסרב:

מה למדתם בכתבה:
דויד לוי
דויד לוי

לאחר סיום הלימודים, החל לוי לעבוד כעובד בניין בחברה פרטית. הוא עבד בחברה במשך שש שנים, במהלכן רכש ניסיון רב בתחום.

בשנת 2004, החליט לוי להקים עסק עצמאי לעבודות בניין, שיפוצים ותיקון צבע. העסק הצליח מאוד, והוא צמח במהירות.

לוי הוא בעל מוניטין רב בתחום. הוא ידוע בזכות עבודותיו האיכותיות, שירות הלקוחות המצוין שלו, והמחירים הוגנים שלו. הוא זכה בפרסים על עבודותיו, והוא מומלץ על ידי לקוחות רבים.

התקשרו עכשיו
מעוניינים שנחזור אליכם? השאירו פרטים!