המדריך לשיפוץ אמבטיה

 

לפני שאתם נכנסים לתהליך של שיפוץ האמבטיה, אתם רוצים לוודא שאתם עושים את זה נכון. קל מאוד לשבור וקל מאוד גם להניח ריצוף חדש, אבל כדי שהאמבטיה החדשה תספק לכם בדיוק את חוויית העיצוב והאווירה שאתם באמת רוצים לעצמכם, חשוב מאוד להשקיע בשלב התכנון ולא פחות מכך לפקח גם על שלב הביצוע. בשורות הבאות, נביא בפניכם מדריך לשיפוץ אמבטיה, שיסייע לכם להגיע לחדר האמבטיה שאתם באמת רוצים.

 

מתחילים בקונספט שיפוץ אמבטיה

לפני הכל, צריך להתחיל בקונספט. הקונספט הוא הקו הכללי של העיצוב אותו תרצו לראות באמבטיה שלכם. לצורך העניין, דמיינו חדר אמבטיה בבית כפרי המעוצב בעץ מלא וגס, ולעומתו דמיינו חדר אמבטיה בבית יוקרתי עם קווי עיצוב מודרניים ומיושרים. המדובר בשני עיצובים שונים לחלוטין, שגם יוצרים אווירה שונה לחלוטין. על כן, לפני שאתם מתחילים לשבור את הקירות, חשוב שתחליטו מה הקונספט המועדף עליכם, באיזה חדר אמבטיה הייתם רוצים לרחוץ מדי יום, ומהי התחושה שאתם מצפים כי חדר האמבטיה יעניק לכם.

את השלב הזה מוטב לבצע מול מגזינים, קטלוגים ותמונות של עיצובי חדרי אמבטיה, להגדיר את הקווים המנחים הנבחרים, ולציין גם את הקווים האדומים מבחינתכם. צבעים, מרקמים, אלמנטים ספציפיים, חומרי גלם – כל אלה צריכים להופיע בתיאור הקונספט, גם אם לא בצורה מפורטת.

 

ממשיכים עם העיצוב והתכנון האדריכלי

כעת, תוכלו להתחיל עם עיצוב חדר האמבטיה החדש שלכם, ואת השלב הזה אתם רוצים לעבור בליווי איש מקצוע מתחום עיצוב הפנים. בחרו לעצמכם מעצב פנים שאתם מצליחים ליצור איתו כימיה, שאתם יכולים לרקוד איתו טנגו, לדחוף אותו צעד אחד קדימה, אבל גם לדעת לקחת שני צעדים אחורה. זה הזמן לשתף פעולה, להביא מעצמכם מחד ולקבל את המשוב שלו מאידך.

בשלב העיצוב, אתם למעשה בונים את חדר האמבטיה שלכם על גבי תוכנת מחשב. אתם מחליטים על הצבעים, על האלמנטים השונים שיוצבו בחדר האמבטיה (כיורים, אגן אמבטיה, ברזים, תאורה, חלונות, דלתות, ארונות מגבות, ריצוף, חיפוי קירות וכן הלאה. בתום השלב הזה, אמורה להתקבל מולכם תמונה שאתם מרגישים שלמים איתה במאה אחוז. תחושת השלמות צריכה להגיע עמוק מתוך עצמכם, ואם זאת לא התחושה שלכם, המשיכו להכניס את השינויים הנדרשים סביב מה שמפריע לכם, עד שתגיעו לתחושת השלמות הנדרשת.

בשלב הזה אתם רוצים לסיים גם את התכנון האדריכלי, שהוא למעשה התכנון של העיצוב שגיבשתם בהיבט הביצועי של משימת הבנייה. בתכנון זה צריכים להיכלל כל מרכיבי העיצוב שהגדרתם, ובנוסף גם אלמנטים כמו תשתיות מים וחשמל, שיפועי רצפה, שילוב גבס ופריטת העיצוב למידות מדויקות שאיתן יוכל לעבוד איש השיפוץ. בסופו של דבר, אמורה להיות בידיכם תכנית אדריכלית חתומה ומאושרת על ידי מהנדס או הנדסאי בניין, ואשר איתה יכול איש השיפוץ לצאת לדרך.

 

בחירת איש שיפוץ

כעת, עליכם להניע את התהליך של שיפוץ האמבטיה אל שלב הביצוע, ולבחור קבלן שיפוצים שיבצע עבורכם את העבודה. בשלב הזה, אמורה להיות לכם כבר מערכת יחסים מבוססת עם מעצב הפנים ו/או האדריכל שאיתו אתם עובדים, ואם יש לכם מספיק אמון בהם, אתם בהחלט יכולים להיעזר בהם גם לצורך גיוס איש השיפוץ. במידה ואינכם מרוצים מהאפשרויות שהם מציבים בפניכם או שאתם רוצים לבחור את איש השיפוץ בעצמכם, כדאי להתחיל בחיפוש המלצות וחוות דעת מקצועיות, ולהשלים עם שיחה אישית בה אתם יכולים להתרשם מהרמה המקצועית והאישית של איש השיפוץ.

לאחר שתשלימו גם את השלב של השוואת מחירים, ובהיבט הזה חשוב להדגיש שאתם לא רוצים לבחור דווקא את ההצעה הזולה ביותר אלא את זאת שמציעה לכם את האיזון הטוב ביותר בין מחיר ובין איכות ומקצועיות, יהיה עליכם לגבש הסכם עבודה. בהסכם זה ציינו את כל ההתחייבויות שאתם מעוניינים שאיש השיפוץ ייתן לכם, ובכלל זה לוחות זמנים, אבני דרך, עמידה בסטנדרטים של ביצוע, עבודה על פי החוק וההיתרים, וכן הכפיפו את סיום העבודה לאישור של מהנדס לאחר בדיקת בדק בית לחדר האמבטיה. כמו כן, שלבו מודל של תשלום מדורג לפני אבני דרך, כך שאת התשלום האחרון בפרויקט יקבל איש השיפוץ רק לאחר שהכל אושר והכל נסגר מבחינתכם.

 

מתחילים לעבוד, רצוי בליווי מפקח בניה

כעת מתחיל הפרויקט ואפשר להתחיל לשבור קירות ולהרים מרצפות. בשלב הזה אין לכם הרבה מה לעשות, אבל כן חשוב שתהיו מעורבים בנעשה בשטח, ותוודאו כי הכל מתבצע על פי התכנית ועל פי הסטנדרטים שהגדרתם. כדי להבטיח זאת, אתם רוצים לגייס לצידכם מפקח בניה שילווה את הפרויקט ויגיע לשטח מעת לעת כדי לבדוק שהדברים אכן מתנהלים כפי שראוי.

פרויקט שיפוץ אמבטיה אינו דורש פיקוח צמוד ומורכב, והמפקח שתבחרו ידע מהם צמתי העבודה החשובים בהם עליו להיות נוכח במקום כדי להבטיח פיקוח מקצועי ובמידה הראויה. שימו לב שמפקח הבניה שאתם בוחרים, חייב להיות "העובד" שלכם ולא של אף גורם אחר בפרויקט. מפקח הבניה למעשה אמור לוודא שהאינטרסים שלכם מקבלים מענה מלא בפרויקט, ולכן חשוב שהוא יהיה "בצד" שלכם ויפעל למען האינטרסים שלכם, ושלכם בלבד.

 

סיום השיפוץ

לאחר שהשלב הביצוע מסתיים, והאמבטיה החדשה שלכם כבר עומדת על תילה, חשוב שתוודאו כי כל העבודות בוצעו על פי הנדרש ושכולן עומדות בסטנדרטים שקבעתם. לשם כך, אתם רוצים להזמין בדיקת בדק בית לשיפוץ אמבטיה, ואת השירות הזה תוכלו לקבל ממהנדס בניין המספק את השירות או מחברת הנדסה המספקת שירות בדק בית. שימו לב, שאתם לא נותנים את המשימה למפקח הבניה ששכרתם, במידה ושכרתם, שכן למפקח הבניה יהיה אינטרס להציג בפניכם תמונה בה הכל תקין, והוא עשה את עבודתו נאמנה לאורך הפרויקט, גם אם לא הכל תקין.

בדיקת בדק בית לאחר סיום עבודות שיפוץ דירה היא בדיקה מקצועית המקובלת על אנשי המקצוע בענף הבניה, והדו"ח המסכם של הבדיקה יכול לשמש אתכם גם כראיה משפטית בבית משפט, במידה והעניין יגיע למאבק משפטי. בבדיקת בדק הבית, תיערך בחינה לכל ההיבטים של הפרויקט, ובכלל זה בדיקת האסתטיקה של העבודה, בדיקת העקרונות ההנדסיים והבטיחות וכל ליקוי בניה אחר שעשוי להתגלות בבדיקה הנדסית.

בהנחה שכאמור שילבתם את נושא בדיקת בדק הבית בהסכם העבודה שלכם, תוכלו להציג לאיש השיפוץ את הליקויים שנמצאו בבדיקה ולדרוש את תיקונם כתנאי לקבלת התשלום האחרון. לא כל ליקוי דורש טיפול, אבל ישנם מקרים בהם קיימים ליקויים קריטיים שאתם בהחלט לא רוצים לוותר על תיקונם כנדרש.

 

במדריך שפירטנו לעיל, קיבלתם למעשה הנחיה כיצד לבנות תכנית עבודה לשיפוץ האמבטיה שלכם, ותכנית עבודה זו תבטיח לכם שביעות רצון מלאה מהשיפוץ. לא בכל פרויקט חייב מפקח בניה ולא בכל פרויקט חייב לערב אדריכל. ההחלטה היא שלכם והיא לבטח תלויה גם בשיקולים תקציביים, אבל אם אתם רוצים להבטיח עבודה מסודרת שתבטיח לכם את התוצאה הטובה ביותר האפשרית, התנהלות שלכם על פי המדריך שפירטנו לעיל היא בדיוק ההתנהלות הנדרשת מצידכם, גם אם היא תדרוש מכם תוספת של כמה אחוזים על התקציב המקורי שהגדרתם לעצמכם.

שיפוץ אמבטיה

השארת תגובה