עבודות גבס תקרה

בניית תקרת גבס מאפשרת לנו לשלב מערכות שונות במבנה כמו מזגן מרכזי ותאורה. התקרה עצמה נבנית על גבי קונסטרוקציה מתכתית וניתן להנמיך את התקרה כולה או את חלקה. זמן העבודה הנדרש לביצוע העבודה תלוי בגורמים רבים ובהם סוג המבנה, המצב הנוכחי שלו, הגודל שלו והתכנון אותו יש להוציא לפועל. לוחות הגבס זמינים היום לכולם ועל אף שאפשר לבצע את העבודה גם באופן עצמי, מומלץ לפנות לבעל מקצוע המומחה בתחום.

מתי נרצה לבצע תקרה מגבס?

תקרה מגבס יכולה להיות פתרון נוח ואסתטי. היא מתאימה בכל מקרה שאנחנו רוצים להנמיך את התקרה הקיימת ולרוב לצורך הנחת תשתיות בתוכה. בבתים ודירות נרצה להנמיך את התקרה בדרך כלל כדי להתקין פתחים למזגן או כדי להוסיף נקודות תאורה נוספות. לכן אפשר לראות את ההנמכה במסדרונות. בנוסף, ההנמכה יכולה לשמש כפתרון אסתטי ייחודי ויכולה להתבצע בחלק מהתקרה.

את התקרה נרצה ליצור גם בבתים שנמצאים בבניה, במקרה שאנחנו רוצים ליצור הנמכה שבתוכה יעברו מערכות או ליצור אלמנט אסתטי. נרצה גם לשלב את ההנמכה כחלק מהשיפוץ או אפילו כפעולה נפרדת בעיצוב מחדש של החדר או הבית. יצירת תקרה מגבס מאפשרת לנו לחדש את המקום עם כל היתרונות של הגבס.

היתרונות של עבודות הגבס

ישנם יתרונות רבים לביצוע עבודות גבס תקרה. הגבס הוא חומר קל משקל ולכן הוא לא מכביד על המבנה הקיים. ניתן ליצור ממנו שלל צורות ולכן הוא יכול לכסות תקרה שלמה או את חלקה ואפשר לחתוך אותו גם באופן שאינו ישר לחלוטין וליצור אלמנטים מעניינים. העבודה בגבס נחשבת לנקייה יחסית. הבית או המבנה לא סובלים מלכלוך ונזקים ולאחר השיוף והצביעה אפשר לנקות את המקום בעזרת שואב אבק ושטיפה.

הגבס נותן פתרון זול יחסית לפתרונות אחרים. הוא מתאים למבנים חדשים וקיימים. במקרה של מבנה חדש, הוא נותן מענה עיצובי זול יותר מעיצוב בבלוקים או איטונג ובמקרה של מבנה קיים הוא פותח פתח לבצע עבודות שאי אפשר לבצע בדרכים אחרות. את הגבס ניתן להניח ולעצב בזמן קצר בהשוואה לפתרונות אחרים, אך יש לשים לב כי זמן העבודה תלוי במורכבות ובגודל שלה.

עבודות גבס תקרה מתבצעות היום בשלל מבנים ובהם בתים פרטיים, דירות ומבנים עסקיים. קל להשתמש בגבס והעבודות נחשבות לזולות בהרבה מאלו שדורשות עבודה בלבנים. את העבודה יבצע בדרך כלל בעל מקצוע שמכיר היטב את התחום וכן בעל מקצוע אשר רשאי לעסוק במערכות השונות שיהיו בין התקרה המקורית לזו החדשה. את העבודה הם יבצעו בשלבים הבאים:

שלב ראשון – תכנון

תכנון עבודות גבס יכול להתבצע מול בעל מקצוע האחראי על התכנון או מול הגורם המבצע. אם העבודה מתבצעת במהלך שדרוג הבית, שיפוץ או כחלק מהבניה, ככל הנראה מעצב או אדריכל יהיו בתמונה. המטרה שלנו היא להגיע אל בעל המקצוע עם בקשה ספציפית. כמו כן, נוכל להתייעץ, להגדיר את המשימה שלנו ולשמוע מאיש הגבס כיצד ניתן לשדרג את המראה הנוכחי של הבית ולתכנן בהתאם להמלצות.

שלב שני – בניית הקונסטרוקציה

לפני שאפשר יהיה להניח את לוחות הגבס יש צורך לבנות את הקונסטרוקציה. בעבודות קטנות הפעולה יכולה להתבצע תוך פחות מיום. בעבודות גדולות יתכן שהבניה תיקח גם מספר ימים. יש לשים לב כי אם המטרה שלנו היא לבצע רק עבודות גבס תקרה שלא כחלק מבניה או שיפוץ, לא מומלץ להסתובב במקום, בין המכשירים והחומרים שיגיעו עם בעלי המקצוע.

שלב שלישי – הנחת הגבס

ברגע שהקונסטרוקציה מונחת אפשר להניח ולחבר את קירות הגבס. רגע לפני שבעל המקצוע יניח את הלוחות הוא או בעל מקצוע המומחה בתחום יעביר את המערכות השונות ובהן תעלות למיזוג אוויר, חשמל ואחרות. אם יש צורך בתוספת של בידוד אקוסטי, בעל המקצוע יוסיף אותו בשלב זה. בשלב זה בעל המקצוע ישתמש בלוחות גבוהים ורחבים ואת החיתוך שלהם יבצע על פי הצורך בו במקום.

שלב רביעי – פתחים למערכות

המערכות השונות יתוכננו מבעוד מועד ויוכנסו פנימה בשלב הנחת הגבס, אך את הפתחים נבצע בשלב זה. זה הזמן לקדוח פתחים לתאורה או פתחי יציאה למזגן. רגע לפני שמתחילים בחיתוך ניתן לסמן את המקומות בהם יהיו הפתחים. בסיום שלב זה יש לבצע את כל החיבורים ולמעשה, נוכל לראות ולהרגיש כיצד כל המערכות עובדות.

שלב חמישי – גימור וצבע

בשלב האחרון יש לבצע עבודת גימור וצבע. יש לעבור על החיבורים בין הלוחות ולהחליק אותם כך שבסופו של דבר נראה תקרה חלקה ורק לאחר הייבוש נצבע את התקרה. אם נרצה בעתיד לשנות את צבע התקרה נוכל לעשות זאת ולמעשה התקרה היא חלק בלתי נפרד מהמבנה ובכל שיפוץ או שינוי עתידי נוכל לשנות את הנראות שלה.

לבד או עם בעל מקצוע – כיצד כדאי לבצע עבודות גבס?

כיוון שהגבס זמין היום לכל אחד, לא פעם עולה השאלה אם לא כדאי לנסות לבצע את העבודה באופן עצמאי. אפשר למצוא מדריכים אינטרנטיים כיצד להתקין את הגבס, אך ישנן שתי בעיות עם הניסיון לבצע את העבודה לבד. הראשונה נוגעת לבטיחות. ככל שהעבודה דורשת אנשי מקצוע בתחום החשמל או מיזוג האוויר, כך ברור שנצטרך בכל מקרה לערב בעל מקצוע נוסף. אמנם אנחנו יכולים לנסות לעבוד בגבס, אך בשום אופן לא נרצה לבצע עבודות חשמל אם אנחנו לא מורשים לכך.

הנקודה השנייה נוגעת לאסתטיקה. המטרה של עבודות גבס תקרה היא לתת מענה אסתטי ומרשים למבנה. העבודות יכולות להתבצע בבתים, משרדים, חנויות ועוד שלל מבנים ותמיד נרצה שהתוצאה תהיה כזו שנוכל ליהנות ממנה. ניסיונות לבצע את העבודה לבד יכולים להוביל לתקרה שאינה ישרה, פתחים שאינם מתאימים בדיוק למה שאמור לעבור בהם ובאופן כללי למראה שונה מהתכנון.

בעל מקצוע מנוסה אשר מכיר את אתגרי העבודה יבצע עבודה נקייה, תוך זמן סביר (בהתאם לכמות העבודה הנדרשת) וידאג שיגיעו אנשי מקצוע נוספים, בזמן המתאים ובמידה ויש בכך צורך. האחראי על עבודת הגבס צריך להיות מעורב בכל שלבי הפרויקט וגם אם מגיעים עוד אנשים (כמו חשמלאי) עליו להיות אחראי על התיאומים השונים ולוודא כי הפרויקט מבוצע באופן מושלם מהשלב הראשוני ועד שנוכל להתרשם מהתוצאה.

חברה מבצעת

המבנה שלנו הוא אחד הדברים היקרים שיש ברשותנו. לכן, נרצה למצוא חברה שמכירה היטב את העבודה ושיכולה להציג לפנינו עבודות קודמות. לאחר תיאום הציפיות וכשאנחנו מבינים מה אנחנו רוצים לבנות, נוכל לשוחח עם החברה ולבקש הצעת מחיר מסודרת. חשוב מאד שנקבל הצעה שכוללת בתוכה את כל אנשי המקצוע שצריכים להשתלב בעבודה.

היחידה לשיפוצים מבצעת עבודות גבס תקרה ומביאה איתה ניסיון רב בתחום ואת אנשי המקצוע הנדרשים לכל עבודה. את העבודות ניתן לבצע כחלק מפרויקט שיפוץ גדול או קטן. כל שעלינו לעשות כדי לצאת לדרך הוא ליצור קשר, לספר על סוג העבודה והציפיות שלנו, לקבל הצעת מחיר ולתת לחברה לבצע עבורנו את הפרויקט ברמה הגבוהה ביותר שנוכל לצפות לה.