עבודות גבס

מדריך לביצוע עבודות גבס

מעוניינים לבצע בביתכם עבודות עיצוב בגבס? גבס הוא אחד מפתרונות הבנייה השכיחים והטובים ביותר לשיפוץ ושינוי פני הבית, אבל בתנאי שעבודות הגבס מבוצעות בצורה מקצועית ומתוכננת היטב. כפי שקל לבנות קיר באמצעות גבס, קל מאוד גם לבנות אותו קצת עקום, וקצת משופע, וללא החוזק המבני הנדרש כדי להשתמש בו כקיר. בשורות הבאות נפרט בפניכם מדריך לביצוע עבודות גבס, לא בעצמכם, אלא בסיוע אנשי מקצוע.

 

תכנון העיצוב לפני הכל

לפני שמתחילים לקחת מידות, חשוב להבין בדיוק מה רוצים לעשות ומה רוצים להשיג. עבודות גבס יכולות לספק פתרונות רבים ומגוונים לעיצוב הבית, ולפני שמתחילים לבצע אותן חשוב להבין מה רוצים להשיג בסוף התהליך. הנמכת תקרה, נישה לטלוויזיה, ספריית גבס, קירות גבס, מחיצות גבס, תקרת גבס ועוד אין ספור עיצובים ומבני גבס – את כל אלה ניתן לבצע בשלל עיצובים ודוגמאות, שמהם תוכלו להתרשם באמצעות קטלוגים וגלריות תמונות.

עבור כל עיצוב, עליכם להחליט מה בדיוק אתם רוצים להשיג וכיצד זה צפוי להשפיע על העיצוב הכולל ועל תפיסת המרחב בבית. כך למשל, ייתכן שיש לכם חיידק לבצע הנמכת תקרה בחדר השינה, אך לאחר שתקדישו לכך מחשבה מעמיקה, תגלו שהנמכה כזאת צפויה לחסום את האור הנכנס לחדר, ולפגוע בתחושת המרחב בו. אותו כנ"ל לגבי בניית מחיצות גבס בבית. קל מאוד וזול מאוד לבנות את המחיצות הללו, אבל כלל לא בטוח שהן יספקו לכם את התוצאה שאתם באמת רוצים להשיג.

על כן, לפני שאתם עושים כל צעד נוסף, חשוב שתחליטו מה בדיוק אתם רוצים לעשות ומה לא נכון לכם לעשות. עבור כל עבודת גבס, חשוב שתבינו מדוע אתם רוצים לבצע אותה וכיצד היא מסייעת לכם ליצור סביבה עיצובית טובה יותר בביתכם. אם אינכם מצליחים להבין מדוע וכיצד, ייתכן שאתם לא אמורים לבצע את אותה עבודת גבס, ואת זה כדאי להבין כמה שיותר מוקדם בתהליך.

 

תכנון אדריכלי

קל מאוד להוציא אל הפועל שלל עבודות גבס. פרופילים של קונסטרוקציית גבס, לוחות גבס, מסור, ברגים ואפשר לבנות הכל, אבל כדי להבטיח שאתם מקבלים את התוצאה הסופית שאתם באמת רוצים לקבל, חשוב שתתחילו בתכנון נכון ויסודי של עבודות הגבס לפני שמתחילים לעבוד.

בשלב התכנון, אתם רוצים לפרוט את כל עבודות הגבס שאמורות להיכלל בפרויקט, ולפרט את כל המפרט הטכני של כל עבודה ועבודה בנפרד. המשמעות היא ביצוע מדידות, ביצוע הדמיות מחשב, קבלת רעיונות מעיצובים קיימים וכן הלאה, הכל בכדי להגיע לעיצוב הסופי שאותו תרצו לראות בתום הפרויקט, ולפרוט את המפרט הטכני של כל עיצוב כך שניתן יהיה לעבוד איתו.

תהליך זה הוא תהליך מקצועי, שחייב להיות מבוצע על ידי אדריכל או מעצב פנים, אך בשיתוף מלא שלכם, הלקוחות. בתהליך, אתם הם אלה שמספקים את הרעיונות, את ההעדפות ואת הרצונות שלכם, ואיש המקצוע הוא האיש שאמור לתרגם את כל אלה לנתונים טכניים שבאמצעותם ניתן לבנות תכנית אדריכלית. מן הסתם, במסגרת התהליך יהיה עליכם להקשיב גם לאינפוטים המקצועיים של האדריכל, שיציב את הגבולות על פי המגבלות הטכניות האפשריות ואך יוכל לתרום לכם כמה עקרונות עיצוב מקצועיים, שיבטיחו תוצאה טובה יותר ברמה העיצובית, אך לכם הלקוחות ישנו חלק חשוב ומרכזי בשלב התכנון, ואתם לא רוצים לוותר על חלקכם בו.

בתום שלב זה, אמורה להיות בידיכם תכנית אדריכלית הכוללת את כל עבודות הגבס שיש לבצע, לרבות מידות, קונסטרוקציות, זוויות, שיפועים, מיקומים בבית, חומרי גלם וטכניקות חיבור ובנייה. תכנית זו כוללת למעשה את פתרונות הגבס המתאימים לכם ביותר, הן מבחינה עיצובית והן מבחינת השימושים שמיועדים למלא מבני הגבס השונים. כך למשל, אם אתם בונים קיר גבס, חשוב שקיר הגבס יהיה מסוגל להחזיק תמונה או מדף שנתלים עליו, ושיכלול את צנרת המים ותשתית החשמל בתוכו. בדיוק מרכיבים אלה הם המרכיבים שצריכים להופיע בפירוט רב במסגרת התכנית האדריכלית.

עבודות גבס

קבלן ביצוע לעבודות גבס

כעת, אתם יכולים להתחיל עם הביצוע, ולשם כך אתם רוצים למצוא קבלן ביצוע המתמחה בתחום של עבודות גבס. אם אתם עובדים עם אדריכל או מעצב פנים, אלו יוכלו לסייע לכם להגיע לאיש המקצוע המתאים, או לחילופין תוכלו להיעזר בהמלצות וחוות דעת מקצועיות מבני משפחה וחברים ומאנשי מקצוע בענף הבנייה כדי להתמקד סביב כמה אנשי מקצוע מתאימים.

בהמשך לכך, כדאי להזמין הצעות מחיר מכל אנשי המקצוע שאתם בוחנים, ולוודא שכל הצעות המחיר הן זהות מבחינת המפרט הטכני. חשוב מאוד שכאשר אתם מקבלים מחיר, אתם יודעים שהמחיר ניתן עבור מפרט מאוד ספציפי, כך שהצעה זולה היא אכן זולה יותר עבור אותו מפרט, ולא בגלל שמציע ההצעה בחר מפרט זול ופשוט יותר ולכן גם יכול להציע אותו במחיר זול יותר. הקדישו את הזמן והמאמץ הנדרשים לבחירת איש המקצוע המתאים, שכן לאחר שיש בידיכם את התכנון האדריכלי והעיצובי, איש המקצוע שיוציא את התכנית הזאת אל הפועל הוא הגורם החשוב ביותר בתהליך.

 

לבסוף, בדיקת בדק בית לעבודות גבס

לאחר שהסתיימו כל העבודות השיפוצים בדירה , חשוב לערוך בדיקה מקצועית על איכות העבודה. לשם כך קיימת בדיקת בדק בית לעבודות גבס במסגרת שיפוץ דירה, בדיקה המבוצעת על ידי מהנדס או הנדסאי בניין, וכוללת בדיקה של ההיבטים האסתטיים, הפונקציונליים, ההנדסיים והבטיחותיים של הפרויקט. בתום הבדיקה, תקבלו דו"ח המפרט את כלל ליקויי הבניה שנמצאו בפרויקט, ודו"ח זה יכול לשמש אתכם גם כראיה משפטית במידה וקבלן הביצוע לא יסכים לתקן את הליקויים כנדרש.

רבים נוהגים לדלג על השלב של ביצוע הבדיקה, כי בעין הכל נראה כפי שצריך. יחד עם זאת, ככל שעובר הזמן מתחילים להתגלות עוד ועוד ליקויים, חלקם פוגעים באופן משמעותי בחוויית השימוש במבני הגבס שנבנו, וחלקם אף מתגלים כקטסטרופות עיצוביות. על כן, מייד בתום העבודות, הזמינות את בדיקת בדק הבית, וודאו שכל ליקוי משמעותי שנמצא בה, זוכה להתייחסותו של קבלן הביצוע ומתוקן על פי הצורך. את כל זה חשוב שתקבעו במסגרת הסכם העבודה עם קבלן הגבס, וגם תתנו את התשלום האחרון בפרויקט, בעמידה של הקבלן בדרישות דו"ח בדיקת בדק הבית.

עבודות גבס

עבודות גבס באיכות מעולה

היתרון הגדול ביותר של עבודות גבס הוא שהן מאפשרות לנו ליצור שינוי משמעותי בבית במהירות רבה מאוד ובמחיר זול מאוד. כשקל מאוד לעשות את השינוי, קיימת גם הנטייה לבצע אותו בלי להשקיע את המחשבה הנדרשת. בשורות הנ"ל הבאנו בפניכם מדריך לביצוע עבודות גבס, שאם תפעלו על פיו, ולא תדלגו על אף שלב, תוכלו להבטיח לעצמכם שאתם משיגים את התוצאות הטובות ביותר עבורכם, ושכל עבודת גבס שתעשו בביתכם אכן תתרום לעיצוב הכולל ולאווירה שאתם רוצים ליצור בביתכם.

אתם הם אלו שצריכים להחליט מה אתם רוצים, האדריכל צריך לתרגם את הרצונות שלכם לתכנית אדריכלית מפורטת ולמפרטים טכניים שניתן לעבוד איתם, וקבלן הביצוע הוא האיש שצריך להוציא את התכנית אל הפועל. זהו הסדר וכך צריכים הדברים להתנהל, ואם אכן תנהגו לפי הסדר הזה, תוכלו ליהנות בתוך זמן קצר מאווירה עיצובית חדשה לחלוטין בדיוק כפי שתמיד חלמתם.

השארת תגובה