מדריך מקיף לעבודות שיפוצים

הבית הוא המקדש שלכם! המחירים הטובים ביותר שתמצאו באינטרנט!

לקבלת הצעת מחיר שלא תוכלו לסרב:

צרו קשר ונציג יחזור אליכם בהקדם

שיפוץ הבית הוא פרויקט גדול ומשמעותי, ולא רק בהיבט הפיזי, אלא גם ובעיקר בהיבט הנפשי והפסיכולוגי. שיפוץ הבית הוא מהלך שאותו אתם בוחרים לעשות על מנת להוביל לשינוי באיכות החיים שלכם, לשפר את סביבת המגורים שלכם ואולי אפילו בכדי להעלות את שווי הדירה שלכם. בכפוף לשלוש המטרות הללו, אין ספק שישנה חשיבות קריטית להצלחתו של המהלך ולהשגת התוצאה המבוקשת. כל תוצאה אחרת, לא רק שלא תשיג עבורכם את שלוש המטרות הללו, אלא עלולה עוד לגרום לכם עוגמת נפש רבה והוצאות מיותרות. בשורות הבאות, נביא בפניכם מדריך שיתאר בפניכם את המסלול הנכון שאותו עליכם לעבור על מנת להבטיח את היכולת שלכם להשיג את המטרות של עבודות שיפוצים בבית. יש לנו גם כמה טיפים וגם אותם נציג בפניכם.

עבודות שיפוצים

התכנון המוקדם

כפי שאתם בטח כבר יודעים, לפני שתתחילו לשבור קירות ולבנות נישות מגבס, יהיה עליכם לתכנן את מהלך השיפוץ לפרטי פרטים ולגבש אותו לכדי תכנית בנייה עבור השיפוץ. אבל עוד לפני התכנון האדריכלי של השיפוץ, יהיה עליכם לעבור את השלב של התכנון המוקדם ואת השלב הזה אתם רוצים לעבור עם עצמכם. זהו השלב בו אתם בוחנים מגזינים, קטלוגים, כתבות עיצוב, חנויות ובתי עסק העוסקים באלמנטים לעיצוב הבית וכדומה. זהו השלב בו אתם מוצאים את הדברים שאתם אוהבים ואת הדברים שאתם לא אוהבים בכל הקשור לעיצוב הבית. זהו השלב בו אתם מגדירים לעצמכם את מהלכי השיפוץ החשובים לכם ביותר כמו הוספת מרפסת, חיבור הסלון עם המטבח, החלפת ריצוף וכדומה.

בסוף שלב זה, אמורה להיות בידיכם רשימה עם כל הקווים המנחים החשובים לכם ועם כל הקווים האדומים שאותם אתם לא רוצים לחצות. צבעים, מרקמים, פריטי עיצוב, רעיונות, זהו השלב שבסופו כל אלה צריכים להיות בידיכם, ורצוי שיהיו רשומים או מודפסים בפניכם.

התכנון האדריכלי

 

כעת, לאחר שחשבתם על הדברים לעומק והפנמתם את המהלך שלקראתו אתם הולכים, הגיעה העת לתכנן את מהלך השיפוץ בצורה מקצועית וקונקרטית. לשם כך יהיה עליכם לשכור את שירותיו של אדריכל ואולי גם מעצב פנים בפניהם תצטרכו להציג את כל מה שאספתם בשלב התכנון המקדים, להבהיר בדיוק מה אתם רוצים, מהן ההעדפות שלכם, מהם הקווים המנחים שלכם ומהם הקווים האדומים שלכם. אנשי המקצוע ישבו ויבנו עבורכם תכנית שיפוץ תוך בחינה של אלמנטים מקצועיים כמו היכולת להוסיף מרפסת תלויה, היכולת לשבור קיר תמך וכן הלאה.

בשלב הזה, חשוב מאוד לשמור על כימיה טובה עם איש המקצוע, להבטיח שהוא לוקח בחשבון את ההעדפות שלכם אבל גם להיות גמישים ולהקשיב לעצות המקצועיות שלו. פעמים רבות, דברים שתכננתם אינם עולים בקנה אחד עם עקרונות העיצוב המקצועיים ולעיתים גם אינם ישימים בגלל מגבלות הנדסיות. האדריכל ו/או מעצב הפנים, הם אנשי המקצוע שאמורים לעשות אינטגרציה בין מה שאתם רוצים ובין מה שנכון ואפשרי, ולגבש עבורכם תכנית שיפוץ מקצועית, חתומה ומסודרת.

היתר בניה לעבודות שיפוצים

כעת, יהיה עליכם לבחון האם במסגרת תכנית השיפוץ שגיבשתם, עשוי להידרש מכם היתר בניה אפילו לחלק קטן מן השיפוץ. במידה וכן, יהיה עליכם לפנות בבקשה לקבלת היתר בניה מהוועדה המקומית לתכנון ובנייה ברשות המקומית שבתחומה נמצאת הדירה שלכם. המדובר בתהליך מסודר שבמסגרתו יהיה עליכם ללא טפסים, לאסוף אישורים ומסמכים שונים, להוכיח את בעלותכם על הדירה ולתאר במדויק את מהלכי השיפוץ שאותם אתם מעוניינים לבצע. לאחר תהליך שכולל את בדיקת הבקשה שלכם, דיון בבקשה שלכם ואפילו תשלום של מספר היטלים ואגרות, תדעו האם היתר הבנייה המיוחל אכן יאושר לכם. את השלב הזה בהחלט כדאי לעבור בליווי של גורם מקצועי, בין שמדובר באדריכל שלכם ובין שמדובר באיש מקצוע המתמחה ספציפית בתחום של היתרי בניה.

גיוס קבלן שיפוצים

את השלב הזה תוכלו להתחיל במקביל לשלב הקודם, ולא להמתין עד לתשובת הוועדה לתכנון ביחס להיתר הבניה. במרבית המקרים, גם אם לא תקבלו את היתר הבנייה, עדיין ישנן פעולות שיפוץ רבות אחרות שעליכם לבצע, ושהן אינן דורשות היתר כזה, המה גם שבינתיים אתם לא עושים שום פעולת בנייה, אלא רק מתכוננים לשיפוץ. גיוס קבלן שיפוצים הוא שלב מפתח בתהליך שכן זהו השלב בו אתם מכריעים את זהותו של איש המקצוע שיהיה אחראי על הפרויקט כולו. בהתאם לכך, אתם רוצים להבטיח שאתם שוכרים את איש המקצוע הנכון ואת זה תוכלו לעשות באמצעות הצעדים הבאים:

  • וודאו שמדובר בקבלן רשום – פנקס הקבלנים המפורסם באתר האינטרנט של משרד השיכון והבינוי, יספר לכם האם הקבלנים שאותם אתם בוחנים הם קבלנים רשומים. קבלן רשום הוא קבלן שעומד בשורה של קריטריונים שנקבעו על ידי משרד השיכון ושיעשה את כל מה שצריך על מנת לשמור על המעמד כקבלן רשום. קבלן רשום לא ינטוש אתכם באמצע הפרויקט, הוא יבצע את הפרויקט ברמה מקצועית גבוהה והוא יעניק לכם שירות המותאם לחוק, שכן אם לא יעמוד בכל אלו, עשוי להישלל ממנו המעמד של קבלן רשום.
  • היעזרו באדריכל שלכם – האדריכל שלכם הוא איש מקצוע שחי את ענף הבנייה והשיפוץ מדי יום ביומו ומכיר לא מעט אנשי מקצוע וסיפורים בענף. היעזרו באדריכל שלכם בכדי לקבל רשימה של קבלנים פוטנציאליים, בכדי לקבל המלצות וחוות דעת מקצועיות, חיוביות או שליליות, על כל אחד מהם ובסך הכל לקבל עצות לגבי התהליך של בחירת הקבלן.
  • היעזרו בהמלצות וחוות דעת מקצועיות – המלצות מחברים, בני משפחה, מכרים ואפילו חברים בפייסבוק יכולות לסייע לכם, גם אם זה רק בשוליים, וכך גם חוות דעת מקצועיות של מהנדסים, אדריכלים ואפילו דמויות ברשות המקומית שמולם אתם עובדים במסגרת קבלת היתר הבניה. כל שיחה עם איש מקצוע שמעורה בענף הבניין יכולה להניב לכם תובנה חדשה על קבלן פוטנציאלי.

לבסוף, יהיה עליכם להכריע מי יהיה הקבלן שיבצע עבורכם עבודות שיפוצים בדירה וכעת עליכם לגבש את הסכם העבודה מולו.

הסכם עבודה

הסכם העבודה מול הקבלן הוא שלב מכריע בתהליך השיפוץ וכך ראוי להתייחס אליו. במסגרת ההסכם יהיה עליכם לעגן את כל ההתחייבויות של הקבלן כלפיכם ואת כל הזכויות שלכם בפרויקט. כך למשל, אם אתם רוצים (ואתם רוצים) לשכור מפקח בניה שיפקח על התהליך, יהיה עליכם לעגן את זה בהסכם, לרבות הזכויות של המפקח להתערב בתהליך השיפוץ ולדרוש שינויים. בהסכם תוכלו לעגן גם את הנושא של בדיקת בדק בית בתום השיפוץ ואת התחייבות הקבלן לבצע תיקונים של ליקויים שיעלו בבדיקה. בהסכם תוכלו גם לקבע את מודל התשלום בצורה מדורגת על פי אבני דרך בתהליך השיפוץ עם התניה של העברת תשלומים בהתקדמות הפרויקט וכן הלאה.

בכדי להבטיח שאתם מכסים את עצמכם בצורה מלאה, כדאי לערוך את ההסכם בליווי עורך דין מקרקעין, או לפחות לאחר ייעוץ חד פעמי איתו. בגדול, אתם רוצים לקבל רשימה של כל האלמנטים שעליכם לעסוק בהם בהסכם ולהבין כיצד אתם עושים את זה.

תיאום ציפיות לעבודת השיפוץ

זהו שלב שרבים אינם מודעים אליו או מתעלמים ממנו באופן מופגן, אך מדובר בשלב חשוב מאין כמוהו. בשלב הזה, אתם רוצים לשבת עם כל בעלי המקצוע המעורבים בפרויקט ולבצע תיאום ציפיות מולם. זהו השלב בו אתם מציגים בפני הקבלן את כל הדגשים החשובים לכם בתכנית, את האופן בו אתם מצפים ממנו להשלים את המשימה, העמידה בזמנים, הסטנדרטים שלהם אתם מצפים וכן הלאה. על אף שלא מדובר בדיון מחייב משפטית, מדובר במעמד חברתי שיש לו השפעה רבה ובו יכולות לעלות גם הטענות המרכזיות של כל צד כך שניתן יהיה לפתור אותן מראש.

אם החלטתם לשכור מפקח בניה שיפקח עבורכם על הפרויקט כולו, זהו השלב שבו נכנס המפקח לפעולה, יושב עם הגורמים המקצועיים, מיישר איתם קו ומסביר להם את הסטנדרטים והדרישות שבהם הם צריכים לעמוד ושאותם הוא יבדוק לאורך הפרויקט כולו. במידה ומדובר בפרויקט עבודות שיפוצים מצומצם יחסית, ייתכן שאין מקום לשכור מפקח בניה ואת העבודה הזאת תצטרכו לעשות לבדכם מול אנשי המקצוע. יחד עם זאת, אם מדובר בפרויקט מקיף שיורד עד רמת התשתיות ושינוי מבני משמעותי, אתם בהחלט רוצים לשקול את האופציה לשכור מפקח בניה שייצג אתכם באופן בלעדי. שימו לב שמפקח בנייה חייב להיות מהצד שלכם בלבד, אתם צריכים לגייס אותו ואתם צריכים לשלם לו את שכרו. מפקח בניה מטעם הקבלן, כאילו אינו קיים בפרויקט ואין להסכים לכך בשום מקרה.

פינוי הבית

לפני שמתחילים לעבוד, עליכם לבחון עם הקבלן את האופן בו תבוצענה עבודות שיפוצים בדירה ובהתאם לכך לקבל החלטה האם אתם מפנים את הדירה אם לאו. ככלל, אם מדובר בשיפוץ יסודי ומקיף, תמיד עדיף לפנות את הדירה על מנת שלא לעכב ולהפריע בתהליך השיפוץ. יחד עם זאת, לעיתים ניתן להסתדר גם באמצעות צמצום הריהוט ושטח המחייב לחדר או שניים, וזאת אם אין לכם אלטרנטיבת מגורים אחרת. את ההחלטה הזאת אתם רוצים לקבל באופן מודע ומראש ולא לגלות בדיעבד שאולי הבחירה שעשיתם מבלי לשקול את הדברים, השפיעה על התוצאה.

תחילת עבודה

זהו השלב שבו מתחילים אנשי המקצוע לבצע את השיפוצים בבית, ובשלב הזה ייתכן שכבר יש בידיכם תשובה על הבקשה שהגדתם לקבלת היתר בנייה. בשלב הזה, אתם רוצים לצמצם את הנוכחות שלכם לצרכי בקרה ופיקוח, לבקר הרבה בדירה, לשאול שאלות ולוודא שהדברים נעשים בצורה טובה ונכונה. יחד עם זאת, אתם רוצים גם לנהוג בצורה מעודנת ולא להעמיס על העוסקים במלאכה.

סיום עבודה וניקיון הדירה

לאחר סיום השיפוץ, הזמינו חברת ניקיון שפשוט תנקה לכם את הבית בצורה יסודית, לרבות כתמי צבע מהרצפה, סילוק פסולת בנייה, ניקוי משטחים ואפילו פוליש לרצפה. יש לכם בית מחודש וכדאי שהוא גם יריח ככה, ייראה ככה וירגיש ככה. ניקיון מקצועי יכול בהחלט לתרום לכך.

בדיקת בדק בית

לסיום, הזמינו מהנדס בניין המתמחה בביצוע בדיקות בדק בית ואפשרו לו לבדוק את הבית לפניי ולפנים על מנת לזהות ליקויי בנייה מינוריים ומהותיים כאחד. בתום הבדיקה, ימסור לכם המהנדס דו"ח מפורט עם כל הליקויים שנמצאו בבדיקה ואת הדו"ח הזה תוכלו להציג בפני הקבלן ולדרוש תיקון של הליקויים, לפחות הקריטיים שבהם – שלב שהייתם כאמור צריכים לסגור במסגרת הסכם העבודה. בדיקה זו גם מעניקה לכם את הזכות לאחריות בהתאם לחוק המכר ולכן יש לבחון עם איש מקצוע מהו המועד המתאים ביותר לעריכת הבדיקה ולהקפיד גם לבצע אותה.

זהו. סיימתם את הפרויקט ואם עקבתם אחרי הצעדים והטיפים שפירטנו לעיל, סביר להניח שהצלחתם להשיג את המטרות המרכזיות שלשמן ערכתם את השיפוץ הזה מלכתחילה.

אתם חושבים לעשות כמה עבודות שיפוצים בדירה שלכם, אבל לא יודעים איך להתחיל ומה צריך לעשות? – המאמר הבא נותן לכם את הצעדים הראשונים להתנעת התהליך.

 

עבודות שיפוצים – איך לעבור את השיפוצים בקלות?

עבודות שיפוצים יכולות לכלול שיפוץ של חדר אחד בלבד או עבודות שיפוצים כוללות שמתפרסות על מספר חדרים בדירה.

זוהי ההחלטה הראשונה שלכם, שתקבע את העלויות והתקציב, את אנשי המקצוע שתצטרכו ואת הזמן שיידרש לשיפוצים.

המאמר הבא יעזור לכם לעשות את הצעדים הבאים בתהליך.

עבודות שיפוצים – בחירת אנשי מקצוע

עבודות שיפוצים גדולות כוללות אנשי מקצוע מומחים כגון אינסטלטורים, זגגים, נגרים וכדומה.

הדרך לשכור את אנשי המקצוע הללו היא באמצעות קבלן שיפוצים שיביא איתו את כל אנשי המקצוע הדרושים לשיפוץ או לבחור בעצמכם את אנשי המקצוע, על פי המלצות וסקר שוק.

ההחלטה צריכה להיות האם אתם סומכים על קבלן השיפוצים או האם אתם מעדיפים את חופש הבחירה.

 

עבודות שיפוצים – מה כולל החוזה

במידה וסגרתם מול קבלן שיפוצים מומלץ שמביא איתו את כל אנשי המקצוע וקבלני המשנה, החוזה שלכם ייחתם מול אותו קבלן והוא יהיה איש הקשר שלכם לכל שאלה או בעיה.

וודאו שהחוזה כולל את כל עבודות השיפוצים הדרושות, כולל חומרים, לוח זמנים לביצוע כל שלב בשיפוץ, לוח תשלומים על פי אותם שלבים.

צרפו לחוזה את כתב הכמויות, שמפרט את שלבי השיפוץ והחומרים וכל שרטוט של השיפוצים.

 

עבודות שיפוצים – חומרים וכלים

במידה קבלן השיפוצים שלכם רוכש את חומרי הבנייה, וודאו שעל כולם יש תו תקן כיון שתו התקן מבטיח שהחומרים איכותיים ומעיד גם על קבלן מקצועי ואמין.

את הכלים הסניטריים כגון כיורים וברזים מומלץ שתרכשו בעצמכם ולא באמצעות הקבלן, אלא אם כן אתם סומכים עליו בעיניים עצומות, ומומלץ לרכוש אותם בחנויות גדולות ומוכרות ולא להתפתות למחירים זולים.

 

עבודות שיפוצים – אחריות  

סוגי השיפוצים הנפוצים בדירות הם שיפוץ של המטבח, חדר האמבטיה, בניית קירות גבס או תוספות גבס ושיפוצים קוסמטיים כגון חידוש צבע בדירה.

חשוב לוודא מהי אחריות הקבלן על כל שיפוץ כזה מאחר ואחריות על עבודות צבע, לדוגמא, היא לשנה אחת ואילו אחריות על עבודות אינסטלציה יכולה להגיע עד לחמש שנים.

עבור עבודות ספציפיות, כמו עבודות אלומיניום או נגרות, וודא שאתם מקבלים תעודת אחריות.

עבודות שיפוצים – המלצות

  1. תקופת הקיץ היא התקופה המועדפת לביצוע שיפוצים ולכן היא גם התקופה העמוסה ביותר, לכן מומלץ לדחות את עבודות השיפוצים לתקופת החורף, למשל, שאז המחירים יורדים.
  1. במידה וניתן, מומלץ לפנות את הרהיטים שלכם מחוץ לדירה כדי למנוע הצטברות של לכלוך או נזקים, או לפחות לעטוף אותם היטב או להזיז אותם לחדר שאינו בשיפוץ.
  1. תכננו את השיפוצים כך שישרתו אתכם בטווח הארוך ולא רק בטווח הקצר.

 

לקבלת הצעת מחיר שלא תוכלו לסרב:

מה למדתם בכתבה:
דויד לוי
דויד לוי

לאחר סיום הלימודים, החל לוי לעבוד כעובד בניין בחברה פרטית. הוא עבד בחברה במשך שש שנים, במהלכן רכש ניסיון רב בתחום.

בשנת 2004, החליט לוי להקים עסק עצמאי לעבודות בניין, שיפוצים ותיקון צבע. העסק הצליח מאוד, והוא צמח במהירות.

לוי הוא בעל מוניטין רב בתחום. הוא ידוע בזכות עבודותיו האיכותיות, שירות הלקוחות המצוין שלו, והמחירים הוגנים שלו. הוא זכה בפרסים על עבודותיו, והוא מומלץ על ידי לקוחות רבים.

התקשרו עכשיו
מעוניינים שנחזור אליכם? השאירו פרטים!