פיצול דירות

הבית הוא המקדש שלכם! המחירים הטובים ביותר שתמצאו באינטרנט!

לקבלת הצעת מחיר שלא תוכלו לסרב:

צרו קשר ונציג יחזור אליכם בהקדם

פיצול דירותזה ממש לא סוד כי קיימת דרישה אדירה והביקוש לנכסים, בכל רחבי הארץ, רק עולה ועולה. העניין הוא שההיצע הקיים, אינו מתאים לביקוש. אנו רואים עוד ועוד בעלי הנכסים שפונים לתהליך הנקרא פיצול דירות. אם חיפשתם פעם דירה במחיר מוזל בטח נתקלתם בתופעה המוכרת של פיצול דירות. פעמים רבות דירות שהמחיר שלהן זול באופן מחשיד, מתגלות כדירות מפוצלות שאינן בנויות כיחידות רגילות אלא כמבנה אחד שפוצל לשתי דירות או יותר. לעיתים הפורמט הזה נוח לצעירים, סטודנטים או מעוטי יכולת משום שהדירה לרוב אומנם קטנה אבל זולה יותר מדירה שאינה מפוצלת. יחד עם זאת, פעמים רבות עיריות לא אוהבות את השיטה הזו של פיצול דירות, מקשות על קבלת היתרים או דואגות לקנסות גדולים שאינם משתלמים עבור מי שנתפס בפיצול דירות. חשוב לציין שיש מצבים שתהליך של פיצול דירות אינו חוקי ולכן לפני שמתחילים את התהליך, חשוב לבדוק את כל הפרטים. 

פיצול דירות – מתי זה מותר?

ישנן שתי דרכים לפיצול דירות בלי לעבור על החוק. הראשונה היא בדרך מסודרת של קבלת היתר מול מהנדס העיר של הרשות המקומית בה נמצא הנכס. במידה והתוכניות יאושרו כמובן שלא יוכלו לבוא אליכם בטענות במידה ופיצלתם את הדירה. מכיוון שלפיצול דירות יש משמעויות רבות, לא תמיד העיריות מעודדות את המהלך ומאשרות את הפיצול, ובמקרים כאלה הדרך השנייה לפיצול דירות היא באמצעות אופן פעולה יצירתי בתוך החוק. במקרים כאלו, התוכנית של פיצול דירות תתבצע באופן שהיחידות הנפרדות לא יחשוב כדירות על פי החוק. 

מה מגדיר דירה על פי החוק?

ישנן כמה דרכים לפצל דירות באופן בו כל יחידה לא תוגדר כדירה וכך השינוי והשיפוץ יתפסו כלגיטימים על פי החוק. כמובן שאין מדובר פה בהמלצה לעבור על החוק אלא לפעול בתוכו תוך התייעצות עם בעלי מקצוע.

 • מטבח משותף – אם לשתי היחידות יש מטבח אחד, הן יכולות להיחשב כדירה אחת. יחד עם זאת, אם יתגלה כי בכל יחידה יש מכשירי חשמל קטנים למטבח כמו קומקום או מיקרוגל, הן עלולות להיחשב כיחידות נפרדות.
 • מונה מים / חשמל משותף – אם לכל יחידה יש מוני מים וחשמל נפרד הן יכולות להיחשב כיחידות נפרדות. אם יש לדירות מונה משותף הן יכולות להיחשב כיחידה אחת.
 • מעבר בין היחידות – אם הדירות מופרדות בינהן עם דלתות כניסה הן יכולות להיתפס כיחידות נפרדות, לעומת זאת אם בין היחידות יפרידו דלתות פנים הן יכולות להיחשב כיחידה אחת. ההתייחסות למעבר בין היחידות כוללת גם מצב בו יש מסדרון כניסה, מומלץ להימנע ממצב בו יש מסדרון המוביל לכניסות נפרדות של היחידות.
 • העמסה על משאבים ותשתיות של הבניין – יש להימנע ממצב בו חורגים מהיתר הבניין המקורי או מייצרים עומס על התשתיות של המבנה.

מה קורה אם נתפסים על פיצול דירות שלא כחוק?

במידה ובוצע פיצול דירות לא על פי החוק, לא בהיתר או לא במצב בו היחידות נחשבות כיחידה אחת, מדובר בעבירה פלילית לכל דבר. העונש על עבירה זו משתנה ממקרה למקרה ויכול לכלות קנסות גבוהים של מאות אלפי שקלים, שיפוץ מחדש של הדירה על חשבון בעלי הנכס והחזרתה למבנה המקורי, תשלומים על הפערים בין שוויה המקורי של הדירה לשווי החדש ועוד

למה פיצול דירות משתלםלמה פיצול דירות משתלם?

למרות כל האמור לעיל במרבית הפעמים הפיצול משתלם הן לבעל הנכס והן לדיירים. בעל הנכס יכול לגבות שכירות עבור שתי יחידות קטנות יותר במקום אחת ובכך להרוויח יותר. יחד עם זאת הוא יצטרך להתנהל מול שני דיירים נפרדים לפחות מה שעלול להרתיע חלק מבעלי הנכסים. לדיירים זה משתלם משום שפיצול דירות מגדיל את היצע הדירות הקיימות ומאפשר לקבל דירה קטנה במחיר זול יותר. לעיריות בדרך כלל זה פחות משתלם כי פיצול דירות מעמיס על התשתיות של הבניין והשכונה.

כל הסיבות לפצל דירה ועוד כמה דברים שחשוב לדעת על הנושא

 • המחירים של הדירות בישראל, כאמור הולכים ועולים והביקוש לדירות שהן יותר קטנות כמו למשל דירות 2-3 חדרים, גם כן עולה. לכן, יש יותר רצון מצד בעלי נכסים לפצל דירות גדולות של 4-5 חדרים ולהפוך אותן לשתי דירות קטנות.
 • יש לא מעט אנשים שפשוט לא יכולים להרשות לעצמם לשלם סכומים גבוהים על שכר דירה ולכן הם מחפשים דירות שהן יותר קטנות וגם במחיר נוח וגמיש יותר. 
 • בעלי נכסים בישראל רואים בדירות מפוצלות אופציה מעולה להרוויח יותר כסף ולכן מדובר בתופעה שרק הולכת ותופסת תאוצה.
 • אם אתם בעלים של נכס שמתאים לפיצול, אם אתם מתכוננים לרכוש נכס, זה בדיוק הזמן למצוא את אנשי המקצוע המתאימים והמקצועיים ביותר לתהליך כמו למשל אדריכל מקצועי שמבין בנושא הזה, מתווך, עורך דין נדל“ן ועוד. 

פיצול דירותפיצול דירות

בעיר תל אביב, המחיר של שכירת דירה יכול להיות כל כך גבוה עד שלא הגיוני ששני אנשים יחלקו שכירות בדירה גדולה. אז נכנס הרעיון של "פיצול" דירה. פיצול דירה הוא מצב שבו אדם אחד משלם חלק מדמי השכירות ומתגורר בחלק אחד של הדירה בעוד שאדם אחר משלם חלק אחר מדמי השכירות ומתגורר בחלק אחר. יכול להיות שהאדם שגר בחלק הקטן יותר יצטרך להיות גמיש בשטח המגורים שלו, אבל לרוב זה הרבה יותר זול מאשר לשכור שתי דירות נפרדות.

מהם היתרונות בפיצול דירה?

היתרון העיקרי בפיצול דירה הוא שכר דירה נמוך יותר של הדיירים. על ידי שיתוף בדירה, שני אנשים או יותר צריכים לשלב את הכנסתם לכיסוי שכר הדירה החודשי. לפיכך, הם צריכים להוציא פחות על שכר דירה אם יחלקו אותם ביניהם. פיצול דירה אומר גם שלכל אדם יש את הפרטיות שלו ואינו צריך לדאוג לגור במגורים קרובים עם שותפיו לדירה.

יש גם חסרונות בפיצול דירות. חיסרון אחד הוא שעל ידי פירוק שטח המגורים אתה מקבל פחות שירותים ממה שאתה מקבל אם אתה גר לבד ביחידה בגודל מלא. אתה גם צריך לחלוק את מרחב המגורים שלך עם מישהו אחר, מה שיכול להקשות אם שותף אחד לדירה מעצבן את האדם השני יותר מדי או ששני האנשים שחיים יחד עושים זאת.

פיצול דירות הופך לטרנד של התקופה. זה מאפשר לאנשים לפתוח את חוזה השכירות שלהם מוקדם, למצוא שותף חדש ולחסוך קצת כסף בו זמנית.

ישנן סיבות רבות מדוע אנשים ירצו לפצל דירה. חלק מהם הם:

 • בעלי הבית צריכים למכור את הנכס בגלל בעיות כלכליות
 • בעל הבית או בעלי הנכס רוצים להרוס או לפתחו מחדש למטרות אחרות
 • דייר אינו מוכן (או יכול) למצוא דייר חדש לחלקו בדירה שלו, ורוצה לגור לבד ולשלם פחות
 • דייר נפטר והחוזה נפתח
 • יש יותר מדי דיירים בדירה והם לא יכולים להסכים במגורים יחד בדירה גדולה

מתי נהוג לבצע פיצול דירה

פיצול דירה הוא תהליך בו שני שוכרים (או יותר) עוברים לגור בסטודיו, חדר שינה אחד או דירת שני חדרים ומתחלקים בשווה בשכר הדירה, אך לא רוצים לגור בדירה אחת. זה נעשה לעתים קרובות עבור אלה שמרגישים שהם לא יכולים להרשות לעצמם לחיות עם שותף או אלה שרוצים לחיות עם חבר אבל בהפרדה של קיר….

היתרונות בפיצול דירה הם לא רק כלכליים אלא גם חברתיים. לדוגמה, שיתוף שכר דירה עם חברים יכול להיות כיף יותר מאשר לגור לבד כי יש לך עם מי לבשל ולצאת איתו. נמצא שלסטודנטים יש סיכוי גבוה יותר ללמוד אם יש להם מישהו אחר שגר באותו בניין. פיצול דירה גם חוסך מכם הרבה מההוצאות הנלוות להשכרה לבד כמו חשבונות חשמל, עלויות מכולת, דמי אינטרנט וכו'.

פיצול דירה לשותפים יכול להיות דרך מצוינת לחסוך בהוצאות דירה לשכירות ועדיין להכניס משכירות במיקום מבוקש. עם זאת, חשוב לדעת למה אתה נכנס לפני קבלת החלטה זו. לכן דירה מפוצלת תכניס יותר דמי שכירות מדירה אחת גדולה. גלה מה החוקים המקומיים אומרים על פיצול דירה. הבינו את גבולות ההסכם וכיצד יש לחלק את דמי השכירות בין השותפים לדירה כך שאף אחד לא ירגיש שהוא לוקח יותר מחלקו ההוגן. מה יקרה אם אחד מהשוכרים יעזוב? האם ניתן לקבל בחזרה את הפיקדון? מה תעשו עם החלק הריק?

אם אינכם בטוחים מדי לגבי ההחלטה שלכם לעבור לגור עם מישהו, חלוקת שכר הדירה בינכם לבין השותף שלכם עשוי להיות הפתרון הטוב ביותר בדירה מפוצלת. שם תזכו לפרטיות של דירה לבד עם החוויות של שותף קרוב. הדרך הקלה ביותר לפצל דירה היא להתגורר בחלל גדול מספיק לפיצול בעוד שהשוכר משלם על הפיצול באמצעות דמי שכירות גבוהים יותר לדירות יחד. עם זאת, זה יכול להיות מסובך אם שני השותפים לדירה רוצים לגור בדירה בתקופות שונות של השנה, ולא מפאשר להם דירה גדולה לבד.

פיצול דירה הוא החלטה קשה ואין להקל בה ראש. חשוב לשותפים לחדר לתקשר את הציפיות שלהם ולחלוק את האחריות שלהם וכן להחליט מי יחיה שם ומתי.

לקבלת הצעת מחיר שלא תוכלו לסרב:

מה למדתם בכתבה:
דויד לוי
דויד לוי

לאחר סיום הלימודים, החל לוי לעבוד כעובד בניין בחברה פרטית. הוא עבד בחברה במשך שש שנים, במהלכן רכש ניסיון רב בתחום.

בשנת 2004, החליט לוי להקים עסק עצמאי לעבודות בניין, שיפוצים ותיקון צבע. העסק הצליח מאוד, והוא צמח במהירות.

לוי הוא בעל מוניטין רב בתחום. הוא ידוע בזכות עבודותיו האיכותיות, שירות הלקוחות המצוין שלו, והמחירים הוגנים שלו. הוא זכה בפרסים על עבודותיו, והוא מומלץ על ידי לקוחות רבים.

התקשרו עכשיו
מעוניינים שנחזור אליכם? השאירו פרטים!