ריצוף חוץ המדריך המלא

הבית הוא המקדש שלכם! המחירים הטובים ביותר שתמצאו באינטרנט!

לקבלת הצעת מחיר שלא תוכלו לסרב:

צרו קשר ונציג יחזור אליכם בהקדם

מחשבה רבה אנחנו מעניקים לכל הנושא של עיצוב הפנים של הבית רגע לפני שמתחילים בפרויקט שיפוץ דירה או בניית הבית שלנו, ובטח ובטח לריצוף שנחשב לאחד מפריטי העיצוב החשובים ביותר בכל חלל פנים, אבל גם בכל מרחב חוץ. ריצוף חוץ הוא למעשה הריצוף שאתם רוצים שיקיף את ביתכם וייצר את האווירה שאתם רוצים מסביב לבית. זה אולי נשמע מעט מוגזם, אבל לריצוף שתבחרו לגינה ולחצר תהיה השפעה מכרעת על האווירה שאותה תחושו כאשר תשבו עם בני המשפחה והחברים בגינה ובכלל לתחושה שתלווה אתכם כאשר תביטו בגאווה על החצר היפה שבניתם לעצמכם. בשורות הבאות נפרט בפניכם את האפשרויות המרכזיות שעומדות בפניכם לצורך ריצוף חוץ.

ריצוף חוץ

סוגים שונים של ריצוף חוץ

לפני שנתחיל לפרט את הסוגים והדגמים השונים של ריצוף חוץ, חשוב להבין שריצוף זה מיועד למגוון רחב של מרחבי חוץ ולא קיים סוג אחד של ריצוף שמתאים לכל מרחבי החוץ שמקיפים את הבית שלכם. ייתכן מאוד שבחלקים מסוים של מרחב החוץ תרצו לרצף באמצעות אבנים משתלבות, אבל באזורים אחרים זה לא יבוא בחשבון ובהם דווקא תעדיפו את ריצוף הדק או הבטון המוחלק. ריצוף חוץ הוא כמובן עניין של אסתטיקה, אבל גם של פונקציונליות. כך למשל, ייתכן שאתם מאוד אוהבים את ריצוף השיש שהתקנתם בביתכם, אבל צריך להיות ברור לכם ברור שריצוף שיש במרחבי חוץ הוא סכנת נפשות שכן עם קצת גשם ואפילו קצת לחות של לילה, הם יכולים להפוך לחלקים מאוד ולגרום לסכנת נפילה. בשורות הבאות נפרט בפניכם מספר סוגים של ריצופי חוץ וחשוב שתבחנו כל סוג בהתאם למיקום בו תרצו לשלב אותו במרחב החוץ של הבית שלכם.

אבנים משתלבות

אבנים משתלבות הן למעשה אבני ריצוף מסותתות ועבות שעשויות מאוסף של אבנים קטנות (אגרגטים) המחוברות זו לזו באמצעות מלט וצבועות בגוונים שונים, בדרך כלל אדום או אפור, כשאבנים בהירות מתקבלות בדרך כלל ללא תוספת צבע אלא בזכות השימוש במלט לבן. אבנים משתלבות מגיעות בתצורות שונות אך כולן שומרות על העיקרון של השתלבות זו בזו, קרי העיקרון שמאפשר להציב את האבנים הללו אחת לצד השנייה בצורה מושלמת, על מנת ליצור רצף של אבנים שישמש כריצוף אחיד.

ריצוף חוץ משלתבות

אבנים משתלבות ניתנות להזמנה בגימור גס שבו אפשר לראות ממש את האבנים הקטנים המחוברים זו לזו באמצעות מלט, או בגימור חלק קרי אבנים שעברו ליטוש והחלקה של פני האבן. יחד עם זאת, גימור חלק מדי עלול להפוך את האבנים לחלקלקות בתנאי רטיבות ולכן מומלץ לשמור על מידה מינימלית של חספוס בכל מקרה.

איך מבצעים ריצוף חוץ של משתלבות ?

ריצוף באמצעות אבנים משתלבות מתבצע באמצעות פיזור של שכבת כורכר ועליו חול ים נקי בעובי של מספר ס"מ. האבנים מונחות זו לצד זו כשהתצורה שלהן גורמת להן להילחץ זו כלפי זו עם הפעלת לחץ. בהנחת האבנים חשוב מאוד להקפיד על כך שהן כולן מתקבעות במקומן בגובה הרצוי על מנת למנוע מצב של אבנים בולטות שיכולות לגרום למעידה. לאחר השלמת הריצוף באמצעות אבנים משתלבות מפוזר חול בחריצים שבין האבנים. עם הזמן החול מתקשה והופך לחומר איטום שגם מקבע סופית את האבנים במקומן.

פתרון זה נחשב לפתרון זול יחסית, חזק, עמיד בתנאי מזג האוויר, שלל אפשרויות עיצוב ואפשרות לביצוע שינויים נקודתיים בהמשך הדרך. יחד עם זאת, עבודה לא נכונה יכולה לגרום לשקיעה של אבנים או ליציאה של אבנים ממקומן. כמו כן, יישום אבנים משתלבות במרחבים ציבוריים רבים העניק לפתרון ריצוף חוץ זה הילה של ריצוף ציבורי שלא מביא איתו ייחוד כלשהו במרחב הפרטי.

בטון מוחלק בתור ריצוף חוץ

בטון מוחלק הוא פתרון ריצוף ותיק המיושם הן בחללים פנימיים והן במרחבי חוץ. אחד היתרונות החשובים של בטון מוחלק הוא שניתן לייצר באמצעותו מגוון רחב של מרקמי גימור גסים או חלקים ובמגוון דוגמאות וגוונים. הפתרון של בטון מוחלק הוא ממש כפי שהוא נשמע – המדובר בשכבת בטון שעוברת תהליך ארוך ויסודי של החלקה עד לקבלת מרקם חלק מאוד שנהנה מברק יוצא דופן המעניק לרצפה מראה אלגנטי ומעוצב.

בטון מוחלק ניתן ליישום בכל מרחב חוץ שהוא, החל מחצר הבית, המרפסת, שביל הגישה, אזור החניה הפרטית ואפילו שבילי הגינה ופינות ישיבה. באמצעות גימור שונה ויישום גוונים שונים ניתן ליצור שלל דוגמאות המותאמות כל אחת למרחב החוץ שבו היא מיושמת. בטון מוחלק מיושם תחילה באמצעות יישור השטח בצורה מיטבית ופיזור שכבת שומשום שמיועדת לבודד ולשמש כבאפר בין שכבת הבטון המיועדת ובין הקרקע. לאחר מכן יוצקים בטון טרי באיכות גבוהה, מיישרים פלס בגובה הנדרש ומשאירים לייבוש. בשלב הזה כבר אפשר לראות רצפת בטון בגובה הנדרש כשכל מה שנותר לעשות הוא להחליק אותה על מנת לקבל את האפקט האסתטי המבוקש.

שיטות ביצוע בטון מוחלק לריצוף

החלקת הבטון מבוצעת באמצעות מכשיר הנקרא הליקופטר לאור הלהבים המורכבים בתחתית שלו. המכשיר מסובב את הלהבים במהירות גבוהה ואלו מלטשים את שכבת הבטון שמתחתם בצורה עדינה מאוד עד לקבלת שכבת בטון חיצונית חלקה מאוד. לבסוף, מבוצע איטום של חריצים וסדקים ומיושם חומר איטום/ סילר שאמור לבודד את שכבת הבטון וגם להעניק לה את הברק המפורסם של בטון מוחלק. בשלב הזה מוענק לבטון גם הגוון שלו כשישנן דרכים רבות ליצירת מרקמים ושילובי גוונים שונים באמצעות שימוש בגוונים שונים ובאמצעי מריחה וצביעה שונים. האפשרויות הן רבות ויש לחשוב היטב מהי הדוגמא המתאימה ביותר בכל חלק של מרחב החוץ.

המחיר של בטון מוחלק הוא לא זול במיוחד אבל גם ממש לא יקר, קל מאוד ליישם את הפתרון והמראה הוא יוצא דופן ולעיתים אף מרהיב ביופיו. יחד עם זאת, כדאי לקחת בחשבון שרצפת בטון מוחלק דורשת תחזוקה מעת לעת. כמו כן, קיים קושי בביצוע תיקונים נקודתיים ובמקרים בהם יש לבצע תיקון, יש לבצע טיפול נרחב לרצפה כולה.

בטון מוטבע לריצוף

ריצוף חוץ בטון מוטבע הוא פתרון המבוסס על רצפת בטון עם הטבעה של חריצים היוצרים מראה של אריחים נפרדים זה מזה. פתרון זה נראה במידה רבה כמו הפתרון של אבנים משתלבות אבל נחשב לחזק יותר, עמיד יותר ואחיד יותר. יישום הפתרון מבוצע באמצעות יציקת שכבת בטון טרי ופילוס בגובה הנדרש. לאחר ייבוש הבטון מפוזר על גבי הבטון חומר שחיקה עם הפיגמנטים שנבחרו על ידי הלקוח ומבוצעת החלקה חלקית המביא את הבטון למרקם הרצוי שהוא בדרך כלל מעט גס ולבטח לא מוחלק לחלוטין. לאחר מכן מתחיל תהליך ההטבעה שקובע את התצורה הסופית של הבטון ואת גודל "האריחים" שייראו על פני הבטון. באמצעות פתרון זה ניתן להגיע למגוון רחב של תצורות ועיצובים במחירים נוחים, אך גם במקרה זה, כמו בבטון מוחלק, יש לבצע תחזוקה תקופתית וקיים גם קושי בביצוע תיקונים נקודתיים באזור ספציפי אחד.

עלות שיפוץ בית פרטי

דק עץ

דק עץ הוא אחד מפתרונות ריצוף החוץ האטרקטיביים ביותר ובאמצעותו ניתן לייצר ריצוף איכותי, עמיד בעל אופי מודרני או כפרי וכזה שמשמש לא רק כריצוף אלא כרהיט של מרחב החוץ שלכם. ריצוף דק מבוסס על רצועות עץ המסודרות זו לצד זו ליצירת רצף דריכה. עובי הרצועה, רוחב הרצועה, סוג העץ שנעשה בו שימוש ומידת החספוס מול העיבוד של העץ הם שמעניקים לדק את האופי שלו בטווח שבין סגנון כפרי לסגנון מודרני. ריצוף דק מיוצר בדרך כלל מעץ אורן, טיק, איפאה, במבוק וקומרו. עצים אלה נבדלים זה מזה במרקם שלהם, בחוזקם המבני, בעמידות שלהם בטמפרטורות גבוהות ובתנאי לחות ורטיבות, בנטייה שלהם לדפורמציות לאורך זמן וכן הלאה. על כן, חשוב להבין בדיוק מהו סוג הדק שאתם רוצים, מהו המראה הסופי שאתם רוצים להשיג ומהו התקציב העומד לרשותכם ורק לאחר מכן להזמין את הדק מסוג העץ המתאים.

דק לריצוף חוץ

דק הוא כמובן מוצר עץ טבעי ולכן חשוב מאוד להגן עליו מפני איתני הטבע ותנאי מזג האוויר. הפעולה הראשונה שיש לבצע היא צביעת הדק בצבע שמן דוחה מים, וזה גם השלב שבו מעניקים לדק את הגוון הדומיננטי שלו, בדרך כלל חום כהה. בהמשך יש לרסס את העץ אחת לשנה לפחות על מנת להרחיק ממנו מזיקים, נמלים ובמיוחד טרמיטים שיכולים לאכל את העץ מבפנים, לפגוע בחוזקו המבני ולבסוף גם לשחוק אותו כלפי חוץ. אם אתם אוהבים את מראה הדק אבל מעדיפים להיפטר מכל הצורך לדאוג לו ולתחזק אותו, יש באפשרותכם להתקין דק סינטטי, שעושי מתערובת פולימרים עם סיבי עץ. דק סינטטי הוא עמיד הרבה יותר בתנאי מזג האוויר המשתנים ובפני מזיקים, אך בסופו של דבר מדובר בפריט מלאכותי ללא המגע העצי, הריח העצי והתחושה העצית שמעניק דק טבעי.

תשתיות לריצוף חוץ של דק

התקנת הדק אפשרית על משטח בטון קשיח או על אדמה ובכל מקרה כזה יש פרוצדורה שיש לבצע על מנת ליישר את הדק ולעגן אותו בצורה יציבה. ישנן כיום טכניקות הרכבה שונות ומגוונות המאפשרות בין היתר התקנה באמצעות ברגים נסתרים. הדק מספק לנו טכניקת ריצוף בעלת מראה ייחודי ויוצא דופן שמעניק תחושה של אינטימיות וחמימות. הדק מתאים במיוחד לריצוף גינות, פינות ישיבה ושבילי גינה. ההתקנה שלו פשוטה ומהירה וניתן לבצע תיקונים נקודתיים בקלות רבה מאוד, אך כדאי לקחת בחשבון שזוהי אחת מטכניקות הריצוף היקרות ביותר וכן שנדרשת תחזוקה רציפה של הדק לאורך השנים.

גרנוליט לריצוף חוץ

ריצוף גרנוליט מלשון Grain (גרגר באנגלית) הוא ריצוף המבוסס על אבנים קטנות הנקראות גם אגרגט, המודבקות זו לזו באמצעות בטון ליצירת שכבה אחידה. את אפקט הגרגרים משיגים באמצעות יציקת בטון על גבי ערימת גרגרים ולאחר מכן גירוד השכבה העליונה באמצעות מטאטא בעל סיבי מתכת שחזקים מספיק בכדי לגרד את הבטון שבין הגרגרים אך לא את הגרגרים עצמם. לאחר השגת התצורה הנדרשת ניתן ליישם שכבת צבע וליצור דוגמאות שונות באמצעות צבע.

הגרנוליט מגיעה בתצורה של לוחות מוכנים אותם יוצקים על גבי משטחי חול, כשבחיבור בין לוח ללוח מותקן בדרך כלל פס אלומיניום, אם כי אפשר גם בלעדיו. בדומה לריצוף בטון, הגרנוליט הוא עמיד מאוד וחזק מאוד לאורך זמן ואינו דורש תחזוקה מיוחדת כלשהי. יחד עם זאת, קיים קושי מובנה לבצע תיקונים נקודתיים במיוחד לאור העובדה שלאורך זמן עלולים להיווצר שברים קטנים או סדקים במיקומים ספציפיים, או אז הפתרון הוא בהחלפת לוח שלם. הגרנוליט הוא פתרון זול יחסית, קל מאוד להתקנה ובאמצעותו ניתן לייצר מגוון עיצובים בקווים ישרים או מעוגלים.

אריחי ריצוף חוץ

לבסוף, את מרחבי החוץ סביב ביתכם תוכלו לרצף גם באמצעות אריחי גרניט פורצלן ממש כמו אלו שמרצפים את החלל הפנימי של ביתכם. יחד עם זאת, מאחר ומדובר במרחבי חוץ ובכדי למנוע החלקה, חשוב להשתמש באריחים בעלי מרקם גס שאינו מחליק. ממש כמו בריצוף הבית, תוכלו לבחור את הגוון המתאים לכם, את גודל האריחים המתאים לכם ואת הדוגמא המתאימה לכם. יישום אריחי גרניט פורצלן במרחבים חיצוניים דורש תחילה את יישור השטח, ולאחר מכן יציקת שכבת בטון שמהווה את הבסיס עליה מניחים ומסדרים את האריחים. אריחי הגרניט פורצלן מחזיקים מעמד לאורך זמן, קל מאוד לבצע תיקונים נקודתיים על ידי החלפת אריח שבור ובסך הכל מדובר בפתרון זול יחסית. שימו לב שלאחר סיום פרויקט הריצוף באריחי גרניט פורצלן כדאי לשמור מספר אריחים מהדגם שהזמנתם כך שאם תצטרכו להחליף אריח מתישהו בעתיד, יהיה לכם אריח בעיצוב המדויק הנדרש.

התאמת סוג הריצוף לסוג המרחב

כאמור מרחבי חוץ הוא מונח גג הכולל בתוכו שורה של סוגי מרחבים המצויים מסביב לבית. בתהליך של ריצוף חוץ, תוכלו לבחור כמה וכמה שיטות ריצוף חוץ וליישם כל שיטה במיקום המתאים לה. כך למשל, ייתכן שאת הרחבה המיידית בכניסה לבית תרצו לרצף באמצעות בטון מוחלק בעל דוגמא ערטילאית ואת פינת הישיבה בגינה לרבות השבילים המובילים אליה תרצו לרצף באמצעות דק בסגנון מודרני או כפרי. את שביל הגישה הראשי לבית תוכלו לרצף באמצעות אבנים משתלבות, גרנוליט או בטון מוטבע וכך גם את החניה הפרטית הצמודה לבית. ריצוף אריחים מתאים במיוחד למרפסות שמש, בין אם מדובר במרפסת קטנה ותחומה ובין אם מדובר במרפסת המתפרשת לאורך המבנה כולו.

ריצופים קלים

ריצוף קל כולל בתוכו שורה של פתרונות ריצוף שכוללים למשל משטחי גומי או משטחי דשא סינטטי. משטחים אלה קלים מאוד ליישום, הם זולים מאוד והם יכולים להתאים למגוון אזורים במרחבי החוץ שלכם. לא מדובר בריצוף ייחודי ועליכם לקחת בחשבון שבעיני אנשים רבים ואולי אפילו בעיניכם, מדובר בריצוף זול ופשוט. יחד עם זאת, לפעמים אין את התקציב הנדרש לבצע את הריצוף העמוק ולעיתים ישנם אזורים בהם אנחנו רוצים שיהיה לנו משטח דריכה יציב אבל לא רוצים להשקיע בריצוף יסודי שלו ובמקרים אלה באים לעזרתכם הריצופים הקלים, אם כי גם הם דורשים בסיס חזק, יציב ומיושר בצורת משטח בטון למשל.

ביצוע ריצוף חוץ

אחרי שאמרנו את כל זה, חשוב להבין כי טכניקות ריצוף שונות דורשות יכולות מתמחות שונות ולכן כל סוג של ריצוף ידרוש בדרך כלל איש מקצוע שונה. בטון מוטבע, בטון מוחלק, גרנוליט ואבנים משתלבות יבוצעו בדרך כלל על ידי גורם אחד שמתמחה בסוג זה של ריצוף, אך את ריצוף הדק תצטרכו להזמין מחברה המתמחה בדקים וכך גם את ריצוף הגרניט פורצלן שאותו תוכלו לבצע בסיוע הרצף שריצף לכם את החלל הפנימי של הבית. כמו כן, לפני ביצוע ריצוף חוץ, מומלץ לבצע תכנון מקיף של כל מרחב החוץ שלכם, במיוחד אם עומד לרשותכם מרחב גדול שאותו אתם רוצים לעצב בסטנדרטים גבוהים.

ככלל, אתם רוצים לדעת מראש כיצד ייראה המתחם החיצוני של הבית, היכן בדיוק נכון להציב דק, היכן ניתן לחבר את הדק הכפרי עם פרגולת עץ והיכן מתאים דווקא דק מודרני עם פרגולת אלומיניום. בתהליך של בחירת סוגי הריצוף ניתן להגיע למגוון רחב של שילובים הן בסוגי הריצוף והן בדוגמאות ובגוונים, ולכן חשוב לתכנן את הדברים מראש ולהבטיח שהריצוף יתכתב עם הצמחייה, עם חזית הבית, עם הגדר ההיקפית ועם כל האלמנטים העיצוביים האחרים שמרכיבים את מרחב החוץ שמסביב לבית שלכם.

לקבלת הצעת מחיר שלא תוכלו לסרב:

מה למדתם בכתבה:
דויד לוי
דויד לוי

לאחר סיום הלימודים, החל לוי לעבוד כעובד בניין בחברה פרטית. הוא עבד בחברה במשך שש שנים, במהלכן רכש ניסיון רב בתחום.

בשנת 2004, החליט לוי להקים עסק עצמאי לעבודות בניין, שיפוצים ותיקון צבע. העסק הצליח מאוד, והוא צמח במהירות.

לוי הוא בעל מוניטין רב בתחום. הוא ידוע בזכות עבודותיו האיכותיות, שירות הלקוחות המצוין שלו, והמחירים הוגנים שלו. הוא זכה בפרסים על עבודותיו, והוא מומלץ על ידי לקוחות רבים.

התקשרו עכשיו
מעוניינים שנחזור אליכם? השאירו פרטים!